دوره آموزشی سالمندیار

باعنایت به افزایش بالای سن کثیری از جمعیت کشور ورشد روزافزون افراد مسن و ورود به سن کهولت درآینده نه چندان دور مراقبت ازسالمند وسالمندیاری به یکی ازچالش ها و اولویت های حوزه اصلی سلامت تبدیل خواهد شد
لذا مراقبت از سالمند به قدری مهم است که امروزه در کشور یک رشته دانشگاهی جدید تحت عنوان مراقبت سلامت برای حمایت از سالمندان ، ایجاد شده است.


باتوجه به رده مراقبتی عمومی(اولیه) وتخصصی سالمندی آموزش دوره مهارتی کوتاه مدت جهت مراقبت های اولیه (عمومی) از سالمندان باعنوان سالمندیار (مراقب سالمند) آموزش دیده ودارا بودن اطلاعات وعلم لازم در حد شرح این دوره و دراین حوزه جهت بکارگیری درمراکز مربوطه سالمندان طبق استاندارد تعریف شده برای متقاضیان و گروههای هدف یک ضرورت میباشد. برای اطلاع از شرایط مهاجرت سالمندیار (مراقبت از سالمند) تماس حاصل فرمایید.
لازم است بدانیم مراقبت از سالمند با نگهداری و پرستاری از سالمند تفاوت هایی دارد
خدمات مراقبت از سالمندان شامل تمام موارد پرستاری از سالمندان می باشد بجز خدمات پزشکی که منحصرا توسط پرستار آموزش دیده است می باشد که در این مدل مراقب سالمند میتواند یک بهیار یا پرستار با تجربه باشد و عملیات تزریق دارو را هم انجام دهد .
ولی مراقبت از سالمند یک کار دائمی است و شاید گاهی از عهده فرزندان او هم خارج باشد . هیچوقت نباید به مراقبت از سالمند به عنوان یک شغل نگاه کنیم ، مراقبت از سالمند شغل نیست عشق است. همانگونه که سالمند عزیز با عشق فرزندان خود را بزرگ کرده حالا لایق عشق ورزیدن می باشد . با توجه به نیاز ها های هر سنی ، سالمندان نیز نیاز های خاص خود هستند که شامل نیازهای عاطفی ، معیشتی و ... می باشند که نیرو های آموزش دیده سالمندیار و با تجربه باید توانایی برطرف کردن این نیاز ها را داشته باشند.
دراین راستا یکی ازویژگیهای بارز و برجسته هرسالمندیاراین نکته میباشدکه در انتخاب مراقب سالمند(سالمندیار) این کار را از روی اجبار انتخاب نکرده باشد و به این کار با علاقه و میل درونی نگاه کند . اگر مراقبی روحیه ی خوب و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد افسرده خواهد شد و این افسردگی را به سالمند انتقال می دهد و باعث رنجش او نیز می شود.مراقب سالمند باید اصول مراقبت را از پیش فرا گرفته باشد تا بتواند بدخلقی ها و بی خوابی های وسایرشرایط سالمند را تحمل کند و با کلامی دلنشین وعلاقه وافر ودلی به حرفه خود درپذیرش شرایط توسط سالمندباشد

رشته مهارتی سالمندیارحرفه ای

رشته سالمندیار یک حرفه مرتبط با مراقبت و پشتیبانی از سالمندان است. این حرفه به دلیل روند رو به رشد جمعیت سالمند و نیازهای ویژه آنها در حوزه بهداشت و مراقبت، بسیار مهم و مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه به آموزش رشته سالمندیار حرفه ای می پردازیم:

1. آموزش تئوری: برای تبدیل شدن به یک سالمندیار حرفه ای، ابتدا باید آموزش تئوری مربوط به این حرفه را دریافت کنید. این آموزش شامل مباحثی مانند فیزیولوژی و روانشناسی سالمندان، بیماری های مزمن مرتبط با سالمندان، مراقبت های پایه و پیشرفته، تغذیه سالمندان و مهارت های ارتباطی با سالمندان می باشد.

2. آموزش عملی: پس از دریافت آموزش تئوری، باید مهارت های عملی مربوط به سالمندیاری را نیز تمرین کنید. این شامل مراقبت های بهداشتی مانند حمام دادن، تغییر لباس، تمیز کردن بدن، مراقبت از پوست و مو، مراقبت از دستگاه تنفسی و تزریقات است. همچنین باید مهارت هایی مانند کمک به سالمندان در تغذیه، تمرینات فیزیکی و مراقبت از داروها را نیز یاد بگیرید.

3. آموزش ارتباطی: یک سالمندیار حرفه ای باید مهارت های ارتباطی قوی داشته باشد تا بتواند به خوبی با سالمندان ارتباط برقرار کند و نیازهای آنها را درک کند. باید بتوانید به سالمندان به شکل صحیح گوش دهید، با آنها صحبت کنید و از آنها حمایت کنید. همچنین باید بتوانید با خانواده های سالمندان و تیم درمانی همکاری کنید.

4. آموزش مدیریت زمان: یک سالمندیار حرفه ای باید بتواند به خوبی زمان خود را مدیریت کند. باید بتوانید برنامه روزانه سالمندان را تنظیم کنید، به موقع داروها را به آنها بدهید و به موقع به نیازهای آنها پاسخ دهید.

5. آموزش اصول ایمنی: برای تبدیل شدن به یک سالمندیار حرفه ای، باید اصول ایمنی مربوط به سالمندان را نیز یاد بگیرید. باید بتوانید به سالمندان در جلوگیری از سقوط، جلوگیری از زخم های فشاری، جلوگیری از عفونت ها و مدیریت بحران های پزشکی کمک کنید.

با پیروی از این مراحل آموزشی، می توانید به یک سالمندیار حرفه ای تبدیل شوید و به بهبود کیفیت زندگی سالمندان کمک کنید.
انجمن پرستاری ایران

  سرفصلهای دوره سالمندیار(مراقب سالمند)
 طول مدت دوره: حدود دو ماه
-اختلالات شایع جسمی و عملکردی دوران سالمندی
- اختلالات شایع روانی دوره سالمندی
- اخلاق حرفه ای
- اصول مراقبتهای توانبخشی در سالمندی
- کمک های اولیه( فوریتهای پزشکی)
- حوادث دوران سالمندی
- مسائل و مشکلات سالمندان
- سالمندی سالم و فعال
- ارجاع و نگهداری سالمندان در مراکز سالمندیاری

 

آدرس و شماره تماس انجمن پرستاری : میدان انقلاب به سمت حیابان آزادی رو به روی ایستگاه BRT دکتر غریب نبش خیابان والعصر ساختمان پزشکان تمجیدی پلاک 109 طبقه 4

شماره تماسها : 02166575754 - 02166120265 

آدرس محل تشکیل کلاسها :

میدان انقلاب خیابان آزادی روبه روی ایستگاه بی آرتی قریب نبش خیابان والعصر پلاک ۱۰۹ ساختمان پزشکان تمجیدی طبقه ۴

پست الکترونیک :Elme.salamat@gmail.com

تلفن های مرکز آموزش: 
02166575754
09010580311

سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

چگونه میتوانم به شما کمک کنم؟
Close and go back to page

تمامی حقوق سایت متعلق به مرکز آموزش انجمن پرستاری می باشد . | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Search