دوره تکنسین دندانپزشک (دستیار دندانپزشک)


دوره آموزشی تکنسین دستیار دندانپزشک

دوره تکنسین دندانپزشک (دستیار دندانپزشک)

دستیاران دندانپزشکی بیماران را برای انجام مراحل دندانپزشکی آماده می کنند و معمولا مسئولیت انجام کارهایی نظیر تمیز کردن سطحی، کاربرد سیلانت، کاربرد فلوراید و کاربرد بیهوشی موضعی می باشد. واقعیت این است که دندانپزشکان برای سرعت بخشیدن به کارها نیاز به افرادی دارند که در حوزه دندان پزشکی و تجهیزات دندان پزشکی مهارت لازم را داشته باشند و در امور مربوطه به دندان پزشک کمک کنند. دستیار دندانپزشک به همراه دندانپزشکان مشغول به کار هستند و همچنین دارای وظایف مختلف اداری در دفتر دندانپزشکی هستند. یک دستیار کنار دندانپزشک که از مهارت بالایی برخوردار است، عضو بسیار مهمی در تیم دندانپزشکی تلقی می شود. کاهش اضطراب بیماران، اخذ تصمیم های به موقع، ساده کردن فرایندهای درمانی و افزایش کیفیت درمان از وظایف دستیار کنار دندانپزشک می باشند. در این حرفه به ایثار، مسئولیت پذیری و آموزش مستمر نیاز می باشد.

برای اطلاع از شرایط مهاجرت تکنسین دندانپزشک (دستیار دندانپزشک) تماس حاصل فرمایید.

بازار کار دستیار دندانپزشک

با توجه به گستردگی تکنیک ها و تخصص های متفاوت و متناوب در درمانهای دندانپزشکی وجود انواع دستیار در کنار متخصصین دندانپزشکی و یا جراح دندانپزشک ضرورت پیدا کرده است در این خصوص در سالهای اخیر آموزشهای مهارتی استاندارد از طرف مراکز آموزشی مختلف از جمله مرکز آموزش علم سلامت دوره های مهارتی کوتاه مدت دستیار دندانپزشک و دوره های تخصصی ایمپلنت دندانپزشکی ،دستیار پروتز دندانپزشکی و دستیار ارتودنسی دندانپزشکی برگزار می نماید که باعث توانمند شدن دستیار دندانپزشک شده و خدمات ارائه شده به بیماران عاری از خطاهای حوزه دندانپزشکی توسط دستیار دندانپزشک و جراح دندانپزشک خواهد بود .

بازار کار دستیار دندانپزشک در ایران به دلیل رشد جمعیت و نیاز روزافزون به خدمات دندانپزشکی، به صورت مطلوبی در حال گسترش است. دستیاران دندانپزشکی در ایران معمولاً در مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی مشغول به کار می‌شوند و به دندانپزشکان در انجام روزمره کارهای دندانپزشکی کمک می‌کنند.

با توجه به افزایش تعداد دانشجویان دندانپزشکی در ایران، رقابت برای کسب شغل دستیار دندانپزشکی نیز افزایش یافته است. اما با توجه به نیاز روزافزون به خدمات دندانپزشکی در کشور، همچنان فرصت‌های شغلی برای دستیاران دندانپزشکی وجود دارد.

دستیاران دندانپزشکی در ایران معمولاً حقوق ثابتی دریافت می‌کنند و میزان حقوق آنها بسته به سابقه کار و مهارت‌هایشان متفاوت است. همچنین، برخی از دستیاران دندانپزشکی می‌توانند بعد از مدتی تجربه کار به عنوان دندانپزشک مستقل فعالیت کنند.

با توجه به اینکه دندانپزشکی یکی از رشته‌های پردرآمد در ایران است، بازار کار دستیار دندانپزشک نیز از این نظر جذابیت دارد. اما برای موفقیت در این حرفه، علاوه بر داشتن مهارت‌های فنی، مهارت‌های ارتباطی و تعاملی نیز بسیار مهم است.
درادامه باتوجه به گرایش همکاران دندانپزشک به داشتن دستیارخانم که باحوصله میتونند بعنوان کمک دندانپزشک فعالیت کنند مطالبی ضرورتا بیان میگردد

بازار کار دستیار دندانپزشک برای خانمها به دلیل تغییرات جامعه‌ای و توسعه حرفه‌ای زنان، در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. این رشد به دلیل عوامل زیر رخ داده است:

1. افزایش تعداد زنانی که به دندانپزشکی علاقه‌مند هستند: با پیشرفت جامعه و تغییر نگرش‌ها، تعداد زنانی که به دندانپزشکی علاقه‌مند هستند و تمایل به ورود به این حرفه را دارند، افزایش یافته است.

2. تغییر در نگرش‌های اجتماعی: در گذشته، برخی از حرفه‌ها به عنوان حرفه‌های مردانه شناخته می‌شدند و زنان به آن‌ها دسترسی کمتری داشتند. اما امروزه، با تغییر در نگرش‌های اجتماعی، زنان به راحتی می‌توانند در حرفه‌های مختلف شرکت کنند و دستیار دندانپزشکی نیز یکی از این حرفه‌هاست.

3. افزایش تعداد دانشجویان زن در رشته دندانپزشکی: با افزایش تعداد دانشجویان زن در رشته دندانپزشکی، تعداد زنانی که به عنوان دستیار دندانپزشک کار می‌کنند نیز افزایش یافته است.

4. ایجاد فرصت‌های شغلی برای زنان: با توسعه حرفه‌ی دندانپزشکی و افزایش تعداد مطب‌ها و مراکز درمانی، فرصت‌های شغلی برای زنان نیز افزایش یافته است. این فرصت‌ها شامل مواردی مانند دستیاری در مطب‌ها، کار در بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی دندانپزشکی است.

به طور کلی، بازار کار دستیار دندانپزشک برای خانمها در حال رشد است و زنان می‌توانند به راحتی در این حرفه فعالیت کنند.

 

كارآموزان محترم دوره تکنسین دندانپزشک پس از طي دوره هاي تئوری و پری كلينیک و كسب مهارت های پايه میتوانند وارد بازار کار شوند.

وظایف دستیار دندانپزشک چیست؟

دستیاران دندان پزشک افراد آموزش دیده ای هستند که در کنار دندان پزشکان در مطب مشغول به کارند. این افراد علاوه بر انجام کارهای اداری مطب مانند ثبت نوبت بیماران، تهیه پرونده بیمار و … وظیفه استریل کردن وسایل ، ابزارآلات و تجهیرات دندان پزشکی، آماده کردن یونیت دندان پزشکی برای شروع مراحل درمان دندانپزشکی بیمار، آماده کردن بیمار از نظر روحی و جسمی و… را به عهده دارند.

به طور کلی وظایف دستیار دندانپزشک به شرح زیر است:

 • آماده کردن پرونده بیمارن
 • با توجه به نوع درمان دندانپزشکی و نیاز پزشک، ست وسایل و تجهیزات مورد نیاز پزشک را آماده کند.
 • مواد دندانپزشکی مورد نیاز را مخلوط کرده و آماده کند.
 • بیمار را برای شروع درمان آماده کند.
 • بعد از اتمام مراحل درمان، توصیه های لازم را به بیمار بدهد.
 • دستیار دندانپزشک باید موجودی مواد مصرفی در مطب را بداند و در صورت اتمام مواد به پزشک اطلاع دهد.
 • تنطیم پرونده بیمار، نوبت دهی و تعیین هزینه نیز به عهده دستیار دندانپزشک است( کارهای دفتری مطب)
 • و ….

دوره آموزشی تکنسین دستیار دندانپزشک

درباره دوره دستیار دندانپزشک:

دستیار دندانپزشک به عنوان کمک و دستیار دندانپزشک یا هر شخص دیگری که در حال انجام عملیات ترمیمی و درمانی بر روی بیمار است می‌باشد. دستیار دندانپزشک بیمار را آماده برای عملیات دندانپزشکی می‌کند و همچنین وسایل مورد نیاز را ضدعفونی و استرلیزه می‌نماید. دستیار دندانپزشک در هنگام عملیات دندانپزشکی وسایل مورد نیاز را به دندانپزشک می‌دهد.
دستیار دندانپزشک یا دستیار کنار دندانپزشک به خاطر ثبات شغلی، ورود سریع به بازار کار و ماهیت پزشکی و کمک‌کننده‌ای که دارد جزو شغل‌های محبوب به حساب می‌آید. دستیاران دندانپزشک عموما با ویژگی‌هایی چون منظم، منطقی، کارآمد و اجتماعی بودن شناخته می‌شوند. برای دستیار وظایف گسترده و متنوعی تعریف شده؛ اما چه در مورد کارهای روتین و عمومی مطب دندانپزشکی و چه در مورد وظایف حرفه‌ای و تخصصی، دستیار دندانپزشک به سطح بالایی از مهارت و دقت نیاز دارد.

مقدمه و رسالت تکنسین دندانپزشک: (Dental technicians)

تأمین سلامت جامعه و ارتقاء آن، مقصد نهایی تمامی فعالیتهای بهداشتی – درمانی در کشور عزیزمان می باشد. به منظور دستیابی به این حوزه، ارکان مختلفی در تعامل بوده که مسلما با توجه به اهمیت حفظ سلامت مردم باید از تخصص و تجربه کافی برخوردار باشند. گرچه اصل تخصص در بیشتر شاغلین امر بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفته، لیکن در برخی موارد مشاهده می گردد که افراد تجربی یا غیرتجربی بدون گذراندن دوره های آموزشی و کسب مهارتهای لازم، تأمین قسمتی از سلامت مردم را در دست گرفته و یا بعضا در امور پزشکی دخالت می نمایند. مقابله با این عوامل و جلوگیری از فعالیت آنها که غالبا به صورت غیر رسمی فعالیت می نمایند امری بسیار مشکل و شاید غیرممکن باشد لذا به نظر می رسد روش آسان تر فراهم نمودن مسیری برای کسب مهارتهای استاندارد توسط این افراد می باشد که با طی نمودن دوره های آموزشی، بتوانند ضمن ارائه خدمات مناسب تر، تحت نظارت و سازماندهی قرار گیرند. مسلما برگزاری این دوره ها، امکان برخورداری مردم از خدمات بهتر را فراهم نموده و می تواند از بسیاری حوادث ناگوار جلوگیری نماید.

هدف دوره تکنسین دندانپزشک:

آشنایی علمی و حرفه ای افرادی كه صرفا بصورت تجربی بعنوان دستیار كنار دندانپزشك مشغول بكار می باشند در جهت بهبود كارایی, ارتقاء دانش و رعایت نكات بهداشتی در ارتباط با این حرفه

تعریف دوره تکنسین دندانپزشکی ( دستیار دندانپزشک ):

یک دوره مهارتی – تخصصی بوده و طول دوره فوق حدود دو ماه می باشد. روزهای تشکیل کلاس ها سه روز در هفته که هم صبح ها و بعدازظهرها و یک گروه جمعه ها (دو جلسه ای ) جداگانه می باشد و دوره شامل تئوری و عملی و کارآموزی بیمارستانی می باشد و دانشجویان پس از پایان دوره قادر به کار در مراکز دندانپزشکی خواهند بود که برای اولین بارگواهی نامه پایان دوره رسمی دائمی، و قابل ترجمه توسط مرکز آموزش پس از پایان دوره اعطاء می گردد و در این دوره دانشجویان با مباحث مختلف دندانپزشکی و مواد دندانی و تجهیزات پزشکی و ... آشنا می گردند و دانش اموختگان این رشته از طرف مرکز آموزش به کار معرفی می گردند.
توجه: اولویت در دندانپزشکی پیشگیری از پوسیدگی دندان ها می باشد (پیام سلامت)

 

شرایط دوره تکنسین دندانپزشکی یا دستیار کنار دندانپزشک

 یک دوره  مهارتی تخصصی آموزشی  حدودا دو ماهه با بستر شغلی مناسب که در  این دوره فراگیران با مهارت های مربوط به کار در مطبها ، کلینیکها و درمانگاههای دندانپزشکی   شامل آشنایی با آناتومی و بافتهای  دهان و دندان، بهداشت دهان و دندان،آشنایی با لوازم ابزار و تجهیزات دندانپزشکی ،آشنایی با کارهایی که در مراکز دندانپزشکی انجام میشود مانند ایمپلنت ، پروتز،  جراحی، اندو ، ارتودنسی و همه وظایف یک دستیار که مورد نیاز میباشد آشنا  می شود و ضمن اعطای گواهینامه  معتبر ، رسمی و دائمی در انتهای دوره فراگیران معرفی به کار خواهند شد

محتوای کلاس و آموزشها کاملا منطبق با بازار کار است  

این دوره آموزشی توسط دکترای دندانپزشک تدریس می شود. با رفرنس های  تخصصی و تالیفی  ویژه مرکز آموزش انجمن پرستاری که دوره به صورت کارگاهی و مهارتی برگزار می گردد. نشان دادن کتاب هر رشته

در انتهای دوره آموزش  تکنسین دندانپزشکی به فراگیران گواهینامه رسمی، معتبر، دو زبانه انگلیسی و  فارسی قابل ترجمه ، قابل استعلام با مهر و هولوگرام انجمن پرستاری کشور صادرمی شود. نشان دادن مدرک هر رشته

این مرکز آموزشی تنها موسسه ای رسمی با نیم قرن سابقه و دارای  شعبات فعال در استانها در سراسر کشور میباشد که گواهینامه معتبر و رسمی و  بین المللی از انجمن پرستاری کشور می دهد نه از بسیج یا جهاد و موسسات تازه تاسیس و بدون سابقه و غیر مرتبط با حوزه سلامت.

از مزایای مرکز آموزش انجمن پرستاری سابقه طولانی در حوزه آموزش  و قیمت مناسب شهریه آن نسبت به سایر موسسات و شرایط پرداخت اقساطی آن است.

لازم به ذکر است که مرکز آموزش انجمن پرستاری در مرکز شهر تهران بوده و از دسترسی مناسبی برخوردارست و به ایستگاههای مترو ، تاکسی و اتوبوسهای تندرو نزدیک است. 

از امتیازات ممتاز این آموزشگاه این است که مهارت آموزان پس از اتمام دوره در صورت اعلام نیاز مراکز به داروخانه ها و شرکت های دارویی جهت کار معرفی میشوند

 

سرفصل های دوره تکنسین دندانپزشکی :   

 آشنایی با آناتومی و بافتهای دهان و دندان آشنایی با ابزار لوازم و تجهیزات دندانپزشکی آشنایی با شوکهای دندانپزشکی  اشنایی با اورژانس های دندانپزشکی آشنایی با انواع رادیوگرافی دندان  آشنایی با دندانپزشکی کودکان  آشنایی با اخلاق حرفه ای  آشنایی با تشکیل پرونده 

 آشنایی با وظایف دستیار دندانپزشک 

آشنایی با مبانی ایمپلنت ، پروتز،  جراحی، اندو ، ارتودنسی و .....

 

نحوه تشکیل کلاسها 

 بصورت مجازی و نیمه حضوری  و حضوری

هم کلاسهای کاملا مجازی داریم که افراد در سراسر ایران حتی مناطق محروم و دور افتاده میتوانند شرکت کنند  هم کلاسهای حضوری و نیمه حضوری  که بسته به شرایط فرگیران قابل انتخاب میباشد.

طول دوره   

(10) جلسه  هفته ای 1 جلسه 3 ساعته

 

هزینه و شرایط پرداخت مبلغ دوره : 1450000

که به صورت اقساط در طول دوره تسویه می شود

 

امتیازات دوره

امتیازات دوره های آموزشی انجمن پرستاری ایران نسبت به سایر موسسات:

 1. 1. محتوای دوره تکنسین دندانپزشک کاملا منطبق با بازار کاراست.
 2. دوره دستیار دندانپزشک به صورت کارگاهی و مهارتی برگزار می گردد.
 3. این دوره توسط  اساتید مجرب  و دکترای دندانپزشک تدریس شده  میشود که خود نیز در این زمینه مشغول به کار یا دارای کسب و کار می باشند.
 4. اعطای گواهینامه  معتبر، دائمی و رسمی از انجمن پرستاری ایران
 5. معرفی به کار در انتهای دوره ها.
 6. قیمت مناسب آن نسبت به سایر موسسات.
 7. شرایط پرداخت اقساط دسترسی مناسب و نزدیک مترو بودن شعبات.
 8. در ضمن دوره مقدماتی و تکمیلی یکجا و با یک شهریه می باشد
 9. دوره دستیار دندانپزشک یکی از رشته های پر طرفداربوده که دارای امتیازات ویژه جهت افرادی که تمایلی به مهاجرت خارج از کشور دارند محسوب می شود

این که چطور میتوانید بدون این که درس  دندانپزشکی را در دانشگاه خوانده باشید، وارد این فضا بشوید همان چیزی است که ما قرار است برایتان امکان پذیر کنیم.

تنها کافی است در  دوره تکنسین دندانپزشکی شرکت کنید.

 

با دریافت مدرک این دوره میتوانید در  مراکز دندانپزشکی دولتی و خصوصی سرتاسر کشور مشغول به کارشوید.

نکته جالب درباره این شغل، بازار کار وسیعی است که دارد. شاید باورتان نشود ولی روزانه تعداد زیادی  ازخانمها در این رشته جذب بازار میشوند  

این شغل برای خانم ها و آقایان کاملا مناسب است ولی در ایران با توجه به شرایط بیشتر خانمها علاقه مند بهاین شغل میباشند .

این شغل می تواند، فرصتی عالی برای شما به عنوان یک کار تمام وقت و یا نیمه وقت باشد. به خصوص تکنسینداروخانه شدن فرصتی مناسب برای افرادی ست که قبلا تنها به طور تجربی اطلاعاتی داشته اند و یا افرادی که به طور تئوری از آن با خبر بوده اند و نیاز به دانشی تخصصی به صورت علمی و عملی دارند.

وظایف دستیار دندانپزشک چیست؟

دستیاران دندان پزشک افراد آموزش دیده ای هستند که در کنار دندان پزشکان در مطب مشغول به کارند. این افراد علاوه بر انجام کارهای اداری مطب مانند ثبت نوبت بیماران، تهیه پرونده بیمار و … وظیفه استریل کردن وسایل ، ابزارآلات و تجهیرات دندان پزشکی، آماده کردن یونیت دندان پزشکی برای شروع مراحل درمان دندانپزشکی بیمار، آماده کردن بیمار از نظر روحی و جسمی و… را به عهده دارند.

به طور کلی وظایف دستیار دندانپزشک به شرح زیر است:

 • آماده کردن پرونده بیمارن
 • با توجه به نوع درمان دندانپزشکی و نیاز پزشک، ست وسایل و تجهیزات مورد نیاز پزشک را آماده کند.
 • مواد دندانپزشکی مورد نیاز را مخلوط کرده و آماده کند.
 • بیمار را برای شروع درمان آماده کند.
 • بعد از اتمام مراحل درمان، توصیه های لازم را به بیمار بدهد.
 • دستیار دندانپزشک باید موجودی مواد مصرفی در مطب را بداند و در صورت اتمام مواد به پزشک اطلاع دهد.

تنطیم پرونده بیمار، نوبت دهی و تعیین هزینه نیز به عهده دستیار دندانپزشک است.

آدرس و شماره تماس انجمن پرستاری : میدان انقلاب به سمت حیابان آزادی رو به روی  ایستگاه BRT دکتر غریب نبش خیابان والعصر ساختمان پزشکان تمجیدی پلاک 109 طبقه 4 

شماره تماسها : 02166129504 - 02166120265 

 

برای ثبت نام آنلاین دوره آموزشی تکنسین دستیار دندانپزشک کلیک کنید .

دوره آموزشی تکنسین دستیار دندانپزشک

 

                                                                                                                                                                               

 

رسانه

آدرس محل تشکیل کلاسها :

میدان انقلاب خیابان آزادی روبه روی ایستگاه بی آرتی قریب نبش خیابان والعصر پلاک ۱۰۹ ساختمان پزشکان تمجیدی طبقه ۴

پست الکترونیک :Elme.salamat@gmail.com

تلفن های مرکز آموزش: 
02166120265
02166120169
09010580311

سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

چگونه میتوانم به شما کمک کنم؟
Close and go back to page

تمامی حقوق سایت متعلق به مرکز آموزش انجمن پرستاری می باشد . | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Search